Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Laser Genetics ND5 Long Distance Handheld Laser Flashlight has been discontinued by Laser Genetics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Laser Genetics ND5 Long Distance Handheld Laser Flashlight
The Laser Genetics ND5 Long Distance Handheld Laser Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Laser Genetics ND5 Long Distance Handheld Laser Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Laser Genetics ND-5 Long Distance Hand-Held Green Laser Designator is the first high powered, hand held laser light built for civilian use. The patented design integrates a state of the art micro green laser pump with a hand controlled Linear Optical Collimator to create the ultimate lighting instrument. One hand, thumb control quickly adjusts laser beam diameter and illumination intensity. The high power laser beam may be collimated down and concentrated to cast an intense, highly visible beam of light able to be seen at distances up to 3 miles for signaling or search and rescue operations. Adjusting the collimator of the Laser Genetics ND-5 Long Distance Hand-Held Green Laser Tactical Light more open increases the diameter of the beam to fully illuminate objects up to 400 yards or even a trail for night hiking. The Laser Genetics ND-5 Green Laser Illuminator Flashlight uses green laser technology because research has proven that green light is the most visible to the human eye and requires the least amount of eye adjustment at night.
Specifications for Laser Genetics ND-5 Long Distance Designator:
| Length: | 9.75in x 2.25in Lens |
| Construction: | Precision Machined From High Tech Aluminum Alloy |
| Finish: | Anodized Matte Black |
| Wavelength (Color): | 532nm (green) |
| Range: | 5 miles |
| Power Supply: | Two (2) CR123A batteries (included) |
| Battery Life: | Up to 8 hours |
| Output Power: | 20 mW |
| Lens Diameter: | 45mm |
| FDA Safety Class: | Class 2M |
| Weight: | 1.2 lbs |
Features of Laser Genetics ND-5 Long Distance Hand-Held Green Laser Flashlight :
- Precision machined from high tech aluminum
- Black matte anodized finish
- Fully multi coated optical lens system
- Fully O-ring sealed for dust and water
- Nitrogen charged for anti-fog
- Rotary optical beam collimator- allows quick adjustment of beam diameter and intensity
- 532nm laser light frequency- easiest light for the human eye to see (see chart)
- Amplified coherent light- most efficient light for long distance illumination
- 1 year warranty
- Class 2m laser product - 20mw 532nm cw - certified to iec 60825-1 ed 2, 2007-03 complies with FDA performance standards for laser products except for deviations pursuant to Laser Notice no. 50, dated June 24, 2007
Package Contents:
- Laser Genetics Laser Designator ND5
- (2) CR 123A Lithium Batteries
- Padded carrying case