Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Kowa TSN-99A ZM 30-70x Spotting Scope Set
The Kowa TSN-99A ZM 30-70x Spotting Scope Set is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Kowa TSN-99A ZM 30-70x Spotting Scope Set from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Kowa's latest addition to their flagship fluorite line, the TSN-99 utilizes Kowa's PROMINAR Fluorite crystal lenses in combination with an XD lens to essentially eliminate any chromatic aberration and to redefine the standards of color brilliance. The TSN-99 housing is waterproof to JIS Protection Class 7 and filled with dry nitrogen gas to prevent internal fogging. The entire body, prism box and barrel, are constructed with magnesium alloy via a sophisticated process called thixotropic molding to give the strength and feel from a traditional metal body, but with much lighter weight. The rugged structure can tolerate the severest of conditions while delivering the highest level of confidence and security. The TSN-99 employs Kowa's dual focus system to ensure smooth movement at high magnifications for pinpoint accuracy in image display. The scope features a retractable sun shade, tripod mounting for both 1/4 and 3/8 in. tripod mounts, and has a bayonet locking mechanism for the eyepiece to prevent it from falling out. The TSN-99 spotting scope is paired with the TE-11WZ II Wide Angle Zoom Eyepiece. This combination provides a zoom magnification of 30-70x, with an abundance of brightness and clarity through the range. The TSN-99 is also compatible with the TSN-EX16, TSN-PA7, TE-20H and other accessories from the 77/88 line of Kowa scopes. The TSN-99 spotting scope continues to prove that Kowa is an industry leader in the manufacturing of quality of optics and the scope sets a new benchmark of optical excellence.
Specifications for Kowa TSN-99A ZM 30-70x Spotting Scope Set:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 30 - 70 x |
| Objective Lens Diameter: | 99 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 3.3 - 1.4 mm |
| Field of View, Linear: | 20 - 35 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 59 - 70 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| Twilight Factor: | 51.4 - 78.6 |
| ED Glass: | No |
| Body Only: | No |
| Tube Diameter: | 105 mm |
| Reticle: | No Reticle |
| Minimum Focus Distance: | 19.7 ft |
| Lens Material: | Fluorite crystal and XD lens |
| Close Focus: | 19.7 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Powder Coated Magnesium |
| Included Accessories: | Kowa TE-11WZ II 30-70x Zoom Eyepiece |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Magnification Type: | Variable |
| Country of Origin: | Japan |
| Package Type: | Box |
Features of Kowa TSN-99A ZM 30-70x Spotting Scope Set
- Large 99mm Objective Lens
- Dual Focus Pin Point Control
- Tough, Lightweight & Portable
- Designed To Digiscope
- Waterproof
- Fogproof
- Filter thread: 105mm
Package Contents:
- Kowa TSN-99A ZM 30-70x Spotting Scope Set