Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Green, Red
- Included Accessories:
- Battery, Dual mounting system with riser, Protective covers
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: KO-RD-7217K-7217
MPN: 7217
UPC: 698156072172
Product Info for Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System
The Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 14% Off!![]()
Purchase your new Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whether you enjoy hunting with a gun or bow hunting, the Konus Nuclear 1x22mm Red/Green Dot is a must-have for any shooter looking for a versatile red/green dot sight. While highly compact and lightweight, the Konus Nuclear 1x22mm Red/Green Dot is uniquely versatile because it has a dual mounting system and a unique riser that allows for much higher placement on your firearm or archery bow if needed. The dual illumination system of these Red Dot Sights features eight brightness levels for either color. Fully waterproof and fog proof, these red dot sights will fit any Weaver or Picatinny rail. Shop the Konus Nuclear 1x22mm Red/Green Dot today!
Specifications for Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Objective Window Size: | 22 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 200 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3 |
| Width: | 1.77 in |
| Height: | 3.15 in |
| Weight: | 7 oz, 1 oz |
| Included Accessories: | Protective covers, Dual mounting system with riser, Battery |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
Features of Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System
- 1x22 red/green dot with dual illumination
- 3 MOA dot size
- 8 levels of brightness
- Dual mounting system (high and low) suitable for Weaver and Picatinny rails
- Waterproof/fogproof
- Nitrogen purged
Package Contents:
- Konus Nuclear 1x22mm Dot Sight With Dual Mounting System