Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 4 MOA, Multiple
- Illumination Color:
- Green, Red
- Included Accessories:
- Additional mounting piece, Battery, Dual mounting system with riser, Protective covers
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: KO-RD-7378K-7378
MPN: 7378
UPC: 698156073780
Buy Together and Save
Product Info for Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight
The Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Konusight Tactical Red Dot uniquely features 4 interchangeable reticle patterns that are among the most popular and versatile today. Each of the reticles can be illuminated in both red and green. In order to accommodate all lighting conditions you can dial up to 5 different intensities in each color.It also includes a dual mount that fits a standard style base as well as 3/8-inch grooved receivers such as those used on 22s. The look and feel is all about tactical usage. The knurled eyepiece and the finger adjustable tactical windage and elevation knobs offer form and function in one complete unit.4 Interchangeable Reticles Rainproof Illumination In Red Or Green Dual Mount Suitable For 7/8" And 3/8" Rail Tactical Turrets Integrated Rail System
Specifications for Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Objective Window Size: | 35 mm |
| Reticle: | 4 MOA, Multiple |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Rainproof |
| Length: | 4.13 |
| Width: | 3.15 in |
| Height: | 3.54 in |
| Weight: | 12.2 oz |
| Included Accessories: | Battery, Protective covers, Dual mounting system with riser, Additional mounting piece |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Rail |
Features of Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight
- 1x35 red/green dot with dual illumination
- 4 interchangeable reticles
- Dual mounting system suitable for 7/8in and 3/8in rails
- Tactical turrets
- Integrated rail system for the positioning of various accessories
Package Contents:
- Konus Konusight 1x40mm 4 Interchangeable Reflex Red/Green Dot Sight