Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Konus 7230 KonusPro 1-5x 32mm Obj 60-20 Ft @ 100 Yds FOV 1" Tube Blk Aim-Point is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Konus 7230 KonusPro 1-5x 32mm Obj 60-20 Ft @ 100 Yds FOV 1" Tube Blk Aim-Point
The Konus 7230 KonusPro 1-5x 32mm Obj 60-20 Ft @ 100 Yds FOV 1" Tube Blk Aim-Point is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Konus 7230 KonusPro 1-5x 32mm Obj 60-20 Ft @ 100 Yds FOV 1" Tube Blk Aim-Point from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Konus 7230 KonusPro 1-5x 32mm Obj 60-20 ft @ 100 yds FOV 1" Tube Blk Aim-Point - The KonusPro 1-5X32 is the perfect scope for shotgun, black powder, and slug gun applications. This scope has a long eye relief and a wide field of view. It features an unbreakable glass engraved, AimPro reticle, Konus exclusive design which features an inner diamond for an exact aiming point. The reticle also works as a range finder, since a turkey's head will fill the space at 40 yards and a deer's target area will fill it at 75 yards. The multi coated optics provide enhanced light transmission, and finger adjustable turrets are easily dialed in, even with gloved hands. Parallax is corrected to 75 yards. As with all Konus scopes, they are nitrogen purged for true waterproof & fogproof integrity, as well as being shockproof.
Specifications for Konus 7230 KonusPro 1-5x 32mm Obj 60-20 Ft @ 100 Yds FOV 1" Tube Blk Aim-Point:
| Mfg Item Num: | Â 7230 |
| Supplier SKU: | Â 95486 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â .25 MOA |
| Magnification: | Â 1-5x |
| Objective: | Â 32mm |
| Field of View: | Â 60-20 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 2.9" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 11.8" |
| Weight: | Â 14.8 oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â Aim-Pro |




































































