Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-2172-EE
MPN: 2172
UPC: 698156021729
Product Info for Konus Army 10x50mm Porro Prism Binoculars
The Konus Army 10x50mm Porro Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 20% Off!![]()
Purchase your new Konus Army 10x50mm Porro Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Konus 10x50mm Military Binoculars 2172 are the ideal choice for every sportsman and professional that is looking for rugged and highly performing equipment that will never fail to perform. The BAK-4 prisms and multicoated optics of these Konus Binoculars provide the most brilliant vision and most outstanding light transmission, while its roll-down eyecups and generous eye-relief make these Binoculars a comfortable viewing experience. Konus has encased the whole body of these Binoculars in a robust rubber armouring for additional protection versus the extreme abuse that often occurs while on the field.
Specifications for Konus Army 10x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.7 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 34.08 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus Military Binoculars
- BAK-4 prisms
- Central focusing
- Extra large eyepieces
- Multi-coated optics
- Rubber cover
- Fast roll-down eyecups
Package Content
- Konus 10x50mm Military Binoculars 2172