Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN1-STEPPE-2048
MPN: 2048
UPC: 087171066165
The Kershaw Steppe 3.5in Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 21% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Steppe 3.5in Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Add a fixed blade to your everyday gear and carry the Kershaw Steppe. This full-tang beast handles the toughest work tasks, but it's also a convenient size for travel. Take advantage of the D2 blade with a slicer grind and choke up on the pinch grip hole for greater control. The solid and comfortable handle is textured on the front and back. Remove the outer layer to reveal skeletonized steel underneath, allowing the Steppe to be customized with aftermarket handle scales. Finally, the sheath includes a versatile belt clip, is Tek-Lok compatible, and can be mounted in scout carry, vertical, and cross draw positions.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.6 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Handle Material: | Rubber |
| Blade Finish: | Stonewashed |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Finish: | Black |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 3.7 oz |