Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN-KK-1426-1426
MPN: 1426
UPC: 087171068947
The Kershaw Sequence 3.32in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Sequence 3.32in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Sequence belongs in any pocket, toolbox, or travel bag. Designed with everyone in mind, this folder features a standout locking mechanism. DuraLock secures the blade, and it's incredibly easy to open and close using the thumb studs and smooth KVT ball-bearing washers. A thin blade stock makes every cut sharp and precise. With added handle texturing, the Sequence is even more comfortable to control. Carry it with a reversible deep-carry pocket clip on-the-go. At an unbeatable value price, the Sequence is a no brainer.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.32 in |
| Closed Length: | 4.38 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.7 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | Grey |
| Weight: | 3 oz |
| Color: | Grey |
| Blade Type: | Folding Blade |