Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN-KK-1429-1429
MPN: 1429
UPC: 087171069029
The Kershaw Runoff 3.1in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Runoff 3.1in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Packed with features and available at an unbeatable price, the Runoff deserves a spot in your pocket. The first thing you'll notice about the Runoff is its opening and closing action. We dialed in the manual KVT ball-bearing action for extra-satisfying deployment. When put to work, the versatile clip point blade is especially efficient at piercing cuts. The dual-textured handle fills the hand comfortably for greater control, and a deep-carry pocket clip makes it convenient to travel with. The Runoff accomplishes all of this in a compact package, an easy choice for your next Kershaw.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.1 in |
| Closed Length: | 4.05 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.15 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 3 oz |
| Color: | Black |
| Blade Type: | Folding Blade |