Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN2-KK-1428-1428
MPN: 1428
UPC: 087171069159
The Kershaw Outfield 2.8in Assisted Opening Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Kershaw Outfield 2.8in Assisted Opening Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Knock your to-do list out of the park with the Outfield everyday carry knife. This folder opens in a snap thanks to assisted opening and a flipper. Use the drop point blade to complete all your cutting tasks, from breaking down cardboard boxes to slicing through fruit for a snack. Carry it on your adventures using the deep-carry pocket clip. Not only can you depend on a lifetime of reliable performance, but it's available at an unbeatable price. Make your next tool a home run with the Outfield.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 2.8 in |
| Closed Length: | 3.62 in |
| Blade Material: | 4Cr14 |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 6.42 in |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Weight: | 2.2 oz |
| Color: | Black |
| Blade Type: | Folding Blade |