Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN2-OUTCOME-2044RBW
MPN: 2044RBW
UPC: 087171068831
Prices and availability subject to change.
The Kershaw Outcome 2.80in Assisted Opening Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 23% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Outcome 2.80in Assisted Opening Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Value and performance come in all colors of the rainbow with the Outcome. Both the blade and handle feature an eye-catching, polished rainbow PVD finish. It opens with snappy assisted opening, and the drop point blade will handle almost any work task. The Outcome locks securely in place with a steel frame lock. Added jimping delivers a secure grip while unlocking the knife. And when you're on the go, use its reversible deep-carry pocket clip. Make a bold statement with a rainbow folder in your pocket and enjoy the reliability that the Outcome is known for.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 2.8 in |
| Closed Length: | 3.9 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV Stainless Steel |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 6.7 in |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Rainbow |
| Handle Finish: | PVD |
| Blade Finish: | PVD |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opening Method: | Flipper |
| Weight: | 3.4 oz |