Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN5-1747BWX-1747BWX
MPN: 1747BWX
UPC: 087171039084
The Kershaw Ion Throwing Knife by Kershaw Originals is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 11% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Ion Throwing Knife by Kershaw Originals from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Perfect weight and balance are necessary in a great set of throwing knives, and the Kershaw Knives ION Three Throwing Knives are ideal for getting the job done right. Featuring three double-edged spear point blades, these Knives from the experts at Kershaw offer a full tang design and an extra wide ring for additional balance and easy removal from your target's bullseye. the durable, sure-grip paracord on the handle allows you to grab hold of the Kershaw Knives ION Throwing Knives Kit with ease and have superior wielding control. Sturdy and featuring a scratch-free BlackWash coating, you're ready to take on even the most intense competition with the Kershaw Knives ION Throwing Knife Set.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Throwing Knife |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Included Accessories: | Nylon Sheath, 3 Knives |
| Handle Color: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Blackwash |
| Blade Finish: | Blackwash |
| Weight: | 4 oz |
| Sheath Material: | Nylon |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Additional Features: | Set of 3 |
| Quantity: | Set of 3 |
| Blade Type: | Fixed Blade |