Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.1 in
- Knife Application:
- Folding Blade
- Serrated:
- Serrated
- Overall Length:
- 7.4 in
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Handle Material:
- Glass-Filled Nylon
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Black
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Blade Shape:
- Drop Point
- Package Type:
- Box
- Blade Type:
- Folding Blade
Code: 1BE-KN2-KSCKT-1605CKTST
MPN: 1605CKTST
UPC: 087171031491
Product Info for Kershaw Clash Black Assisted Folding Knife by Ken Onion
The Kershaw Clash Black Assisted Folding Knife by Ken Onion is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 34% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Clash Black Assisted Folding Knife by Ken Onion from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Clash goes to the dark side in the new black Clash. In addition to a drop-point blade with just the right amount of belly recurve for excellent slicing ability, the black Clash also has partial serration so that it can laugh at tough materials like webbing or rope. The blade steel is 8Cr13MoV for toughness, wear resistance, and excellent edge retention. The steel is precision heat-treated to bring out its high-performance characteristics. Black oxide coating enhances corrosion resistance and provides a great, non-reflective look. The black Clash opens with ease and authority thanks to Kershaws SpeedSafe assisted opening system. A simple pull back on the flipper and SpeedSafe opens the knife super-smoothly and easily. Textured glass-filled nylon handle scales offer a solid grip as the handle contours nestle securely into the hand. A locking liner locks provides a safe, secure, and solid blade lockup. As with all Kershaw knives, the black Clash is built with precision and offers the fit and finish youve come to expect from Kershaw. This Clash offers plenty of style, a multi-tasking blade shape, and the satisfaction of SpeedSafe opening in a value-priced knife.
Specifications for Kershaw Clash Black Assisted Folding Knife by Ken Onion:
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.1 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Ken Onion |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Serrated: | Serrated |
| Overall Length: | 7.4 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Material: | Glass-Filled Nylon |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Black |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Opening Method: | Assisted Opening |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Blade Type: | Folding Blade |
Features of Kershaw Clash Black Assisted Folding Knife by Ken Onion
- Kershaw fans call the Clash the perfect EDC
- 8Cr13MoV blade steel offers edge-holding capability, strength, and hardness; black-oxide coating enhances performance; partial serrations add versatility to zip through fibrous materials
- Durable glass-filled nylon handle; finger contours for a secure grip
- Simple, one-handed opening with SpeedSafe assisted opening and flipper
- Reversible pocketclip (right tip-up, left tip-down)
Package Contents:
- Kershaw Clash Black Assisted Folding Knife by Ken Onion
- Pocket Clip