Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN2-KK-1376-1376
MPN: 1376
UPC: 087171061986
The Kershaw Flatbed Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 29% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Flatbed Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
It takes one look at the Flatbed to know that it means business. A tactical folder, this assisted knife has everything Kershaw fans want in a reliable knife. Its tanto blade is great for piecing cuts, and the BlackWash blade finish hides use scratches. A BlackWash steel inlay adds a stealthy layer to the G10-textured handle. The overall profile is designed to be big without becoming overbearing, and the deep-carry pocketclip makes it easy to carry. Like a reliable pickup truck, this Starter Series tactical knife works hard and gets the job done.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.125 in |
| Closed Length: | 4.125 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Kershaw Originals |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Handle Material: | GFN |
| Handle Color: | Silver/Black |
| Handle Finish: | Black Oxide |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Opening Method: | Flipper |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 3.2 oz |
| Blade Type: | Folding Blade |