Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN-8337
MPN: 8337
UPC: 087171066769
The Kershaw Craze EDC 2.35in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 16% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Craze EDC 2.35in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Get excited for the Kershaw Craze, because this clean and EDC-friendly design is perfect for many cutting tasks. Open the manual folder easily and smoothly with KVT ball bearings. The textured handle fits comfortably in-hand, and the BlackWash reverse tanto blade handles everyday cutting tasks. It also locks into place using DuraLock technology, a solid steel crossbar that can be disengaged with the reliable button slider. The Craze delivers even more utility with an integrated bottle opener. With so many features, it's a knife you will carry again and again.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 2.35 in |
| Closed Length: | 3.55 in |
| Blade Material: | 8CR13MoV SS |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 5.9 in |
| Blade Shape: | Reverse Tanto |
| Handle Material: | Glass Filled Nylon |
| Handle Finish: | Black Textured |
| Blade Finish: | Blackwash |
| Lock Type: | DuraLock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.6 oz |