Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN-1815
MPN: 1815
UPC: 087171066622
The Kershaw Sanctum EDC 2.98in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 25% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Sanctum EDC 2.98in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Sanctum is stylish and practical, everything you need for everyday carry. Complete work tasks with the pointy BlackWashâ„¢ blade, from large slicing cuts to fine detail work. It's easy to grip the Sanctum using the contoured handle, which is made of reliable stainless steel in a gray PVD finish. This folder opens easily using fast assisted opening, and it locks into place with a sturdy frame lock. Additional features include a reversible deep-carry pocketclip and a handsome custom lanyard hole. It all adds up to an EDC that will appeal to almost anyone.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 2.98 in |
| Closed Length: | 4.22 in |
| Blade Material: | 8CR13MoV SS |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.2 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | PVD |
| Blade Finish: | Blackwash |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Gray |
| Quantity: | 1 |