Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN-1660TROUT-1660TROUT
MPN: 1660TROUT
UPC: 087171069432
The Kershaw Leek Rainbow Trout 3in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 18% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Leek Rainbow Trout 3in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fishing for an everyday carry folder? Look no further than Leek - Rainbow Trout. A distinct variation of one of our most popular designs, the handle features a custom image of a rainbow trout. That makes it especially appropriate for cutting line on your next fishing trip, but it will serve you well on any adventure. Activate the blade easily with assisted opening and a flipper. When closed, slide the tip lock up to safely secure the blade. With so many practical features, the Leek - Rainbow Trout is the catch of every day.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | 14C28N |
| Designer: | Ken Onion |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Handle Color: | Red/Black/White |
| Weight: | 2.6 oz |