Tap Tap to Zoom
Code: 1BE-KN-1416
MPN: 1416
UPC: 087171065854
The Kershaw Scour 3.3in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 19% Off!![]()
Purchase your new Kershaw Scour 3.3in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Simple, rugged, and work-ready - the Scour checks all the boxes for everyday carry. Its stainless steel handle is durable and comfortable in the hand, yet it remains slim in the pocket during your travels. To open the Scour, use Kershaw's fast and reliable assisted opening with a flipper. When it's time to go to work, the drop point blade slices through cutting tasks around the house or on-the-go. And the frame lock keeps the blade secure during hard use. The Scour is no-nonsense, and it has everything you need in a work knife.
| Manufacturer: | Kershaw |
| Blade Length: | 3.3 in |
| Closed Length: | 4.45 in |
| Blade Material: | 8CR13MoV SS |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Bead Blasted |
| Blade Finish: | Matte |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Silver |