Tap Tap to Zoom
Product Info for Kenetrek Mountain Guide 400 Boots - Men's
The Kenetrek Mountain Guide 400 Boots - Men's is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to $5.00 Off!![]()
Purchase your new Kenetrek Mountain Guide 400 Boots - Men's from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Kenetrek Mountain Guide 400 Boots are a durable pair of boots built to last, and keep you warm in those chilly hiking months. A superbly built mountaineering boot for guides that are extremely tough on their boots or those that routinely travel in brutally rugged terrain. The Kenetrek Mountain Guide has many of the features of our very popular Mountain Extreme boots with the additions of a stiffer midsole combined with the fully crampon compatible Vibram Vertige™ outsole. The Leather uppers are a full 3.5mm leather. This provides extra durability and moisture protection. The same waterproof and breathable Windtex® membrane and 400 grams of Thinsulate™ Insulation keep you warm and dry no matter what the weather is like. Even with all of this support and durability, the Kenetrek Mountain Guide Boots w/Insulation will still surprise you with a level of comfort unavailable ... until now!
Specifications for Kenetrek Mountain Guide 400 Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Mountain Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Mountaineering |
| Weight: | 4.5 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Outsole Material: | K-73 |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Insulation Weight: | 400 |
| Activity/Occasion: | Mountaineering |
| Insulation: | Thinsulate |
Features of Kenetrek Mountain Guide 400 Boots - Men's
- 10 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching in high wear areas
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber toe cap for extra abrasion resistance
- 400 gram Thinsulate for comfort in cold weather
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Custom K-73 outsoles provide excellent traction and durability
Package Contents:
- Kenetrek Mountain Guide 400 Boots - Men's