Tap Tap to Zoom
Product Info for Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's
The Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to $5.05 Off!![]()
Purchase your new Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Kenetrek has taken its most serious boot platform and built-in an additional brace system and a nineteen-degree toe rocker that allows the boot to take the bulk of your ankle and foot movement, sparing you the wear, tear, and pain. Some of Kenetrek's customers have had surgeries, a series of foot and ankle issues, or just spent most of their lives pursuing activities that led to overuse... and they all will tell you the EverStep boot is the most comfortable, pain-free solution on the market. Actively prescribed to Veterans around the country for injury rehab, to replace post-op care Cam Boots, and for full time, everyday work or play, the EverStep is getting hundreds of Veterans back on their feet and staying there... and they'll do the same for you.
Specifications for Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 10 in |
| Boot Style: | Orthopedic Boot |
| Color: | Brown |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Outdoor |
| Weight: | 4.2 lb |
| Footwear Closure: | Laces |
| Fabric/Material: | Leather |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Midsole Material: | 7mm Nylon |
| Thickness: | 0.4 cm |
| Insulation: | Not Insulated |
| Activity/Occasion: | Walking |
Features of Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's
- 10 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
- Classified as AFO due to lateral bar stabilizers that provide additional ankle support and 19 degree rocker bottom
Package Contents:
- Kenetrek Everstep Orthopedic Boots - Men's