Tap Tap to Zoom
Product Info for Kenetrek Desert Guide Boots - Men's
The Kenetrek Desert Guide Boots - Men's is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Kenetrek Desert Guide Boots - Men's from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Chasing desert sheep across the Cabeza Prieta Wilderness in Arizona calls for a boot that can take a full day of sharp, rock-filled, thorny terrain, allowing you to concentrate on what's around you. Crafted for extreme abuse, these boots have no waterproof membrane, giving you extreme breathability and all-day comfort no matter how much ground you cover. The outsole traction system and extra padding will make these your go-to long distance favorites.
Specifications for Kenetrek Desert Guide Boots - Men's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Male |
| Weight: | 3.8 lb |
| Footwear Type: | Boots |
| Toe Type: | Reinforced Rubber Toe |
| Activity: | Hiking |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | Leather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Midsole Material: | Nylon |
| Outsole Material: | K-73 |
| Age Group: | Adults |
| Boot Shaft Height: | 7 in |
| Boot Style: | Desert Boot, Hiking Boot |
| Footwear Closure: | Laces |
| Seasonal/Temperature Use: | Warm Weather |
| Padding: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Thickness: | 0.28 cm |
| Insulation: | Not Insulated |
| Activity/Occasion: | Walking |
Features of Kenetrek Desert Guide Boots - Men's
- 7 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching in high wear areas
- Extra padded soft collars along with special flex notch upper design for incredible support and comfort
- 7mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber toe cap for extra abrasion resistance
- No waterproof membrane for increased breathability in hot climates
- Custom K-73 outsoles provide excellent traction and durability
Package Contents:
- Kenetrek Desert Guide Boots - Men's