Tap Tap to Zoom
Product Info for iPROTEC Mycro Rail Mount Light with Laser 300 Lumens LED Weapon Light
The iPROTEC Mycro Rail Mount Light with Laser 300 Lumens LED Weapon Light is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new iPROTEC Mycro Rail Mount Light with Laser 300 Lumens LED Weapon Light from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The MYCRO Light + Laser provides 300 lumens and precision aiming assistance with its adjustable red laser sight. This compact rail-mount design is compatible with Picatinny or Weaver rails and allows for quick mounting and recoil-resistant operation.
Specifications for iPROTEC Mycro Rail Mount Light with Laser 300 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | iPROTEC |
| Light Output: | 50 - 300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Polymer |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 77 m |
| Housing/Frame Material: | PA66 |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 1.7 in |
| Weight: | 1.54 oz |
| Battery Life: | 2 hours |
| Fabric/Material: | PA66 |
Package Contents:
- iPROTEC Mycro Rail Mount Light with Laser 300 Lumens LED Weapon Light
- USB-A to USB-C Charging Cable
- Hex Wrench