Tap Tap to Zoom
Product Info for Hydro Flask Wide Flex Straw Cap
The Hydro Flask Wide Flex Straw Cap is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices Up to 37% Off!![]()
Purchase your new Hydro Flask Wide Flex Straw Cap from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
A Wide Mouth water bottle with leakproof Flex Straw Capeasy to fill, easy to drink. Open it up, add your ice, and flip to sip. The insulated stainless steel keeps it cold for up to 24 hours.
Specifications for Hydro Flask Wide Flex Straw Cap:
| Manufacturer: | Hydro Flask |
| Fabric/Material: | 18/8 Pro-Grade Stainless Steel |
| Volume: | 24 oz |
| Application: | Everyday |
| Height: | 12.55 in |
| Size: | One Size |
| Weight: | 0.86 lb |
| Capacity: | 24 oz |
| Dimensions: | 2.85x12.55 in |
| Hydration Cap Type: | Flex Cap |
Features of Hydro Flask Wide Flex Straw Cap
- TempShield double-wall vacuum insulation keeps drinks cold up to 24 hours, hot up to 12
- Insulated Flex Straw Cap is leakproof when closed
- Made with 18/8 pro-grade stainless steel for durability, pure taste and no flavor transfer
- Wide Mouth opening is ice-cube friendly
- Color Last powder coat stays clean and colorful
- Bottle fits most backcountry water filters
- BPA-Free
- Dishwasher safe
- Flex Straw Cap not intended for use with hot liquids
Package Contents:
- Hydro Flask Wide Flex Straw Cap