Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Huntsmart Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.6 lb
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- W/E Travel at 100 Yds:
- 80 MOA
Code: 2QA-RS-TFR6EE-10520BDG2
MPN: 10520BDG2
UPC: 852679747324
Product Info for Huskemaw Blue Diamond Gen2 5-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Huskemaw Blue Diamond Gen2 5-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $151.00 Off!![]()
Purchase your new Huskemaw Blue Diamond Gen2 5-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
We took our long-trusted 5-20x50 Blue Diamond and gave it an upgrade. This redesigned optic now features industry-standard 1/4 MOA adjustment clicks, replacing the older 1/3 MOA system. This gives you finer elevation controlso you can dial in with confidence, especially at longer ranges.
We also refined the HuntSmart reticle itself, making it easier to place precise shots exactly where they count. Whether you're adjusting for wind in the field or making quick elevation changes at the range, this optic keeps things simple, fast, and reliable.
Specifications for Huskemaw Blue Diamond Gen2 5-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Huskemaw |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 20 x |
| Reticle: | Huntsmart Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 17.9 - 5.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.6 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Range: | 15 MOA |
| W/E Travel at 100 Yds: | 80 MOA |
Features of Huskemaw Blue Diamond Gen2 5-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Patented RFBC Turret System with Wind-Hold Technology
- Glass etched second focal plane reticle protected between two layers of glass
- Fast-focus eyepiece
- Grooved and bedded lenses with proprietary adhesive for maximum recoil tolerance
- TrueBC drop compensation
- Heavy-duty one-piece aircraft aluminum body for ultimate durability
- Fogproof, shockproof and waterproof construction
- High-density lens coatings
- Titanium turret springs for unequalled tracking
- Adjustable zero index ring
- Adjustable parallax knob
Package Contents:
- Huskemaw Blue Diamond Gen2 5-20x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane