Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Included Accessories:
- 1 Blade
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Aluminum, Push Button
Code: CAM-KN-APSS27-HMVKCER1
MPN: HMVKCER1
UPC: 810112981896
Product Info for Campco Emergency Rescue Combo 3.25in Folding Knife and Tactical Flashlight
The Campco Emergency Rescue Combo 3.25in Folding Knife and Tactical Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Campco Emergency Rescue Combo 3.25in Folding Knife and Tactical Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Humvee Adventure Gear HMVKCER1 Rescue Combo 3.25" Folding Spear Point Part Serra - HUMVEE Emergency Rescue Combo includes Knife and Tactical LED Flashlight. It is the perfect companion for anyone that loves the outdoors or just needs a handy kit for their toolbox, glove compartment or utility drawer. The black, anti-reflective coated knife is a multi-tool that features a 3.25" half-serrated blade, emergency seatbelt cutter, carbide tipped glass breaker and pocket clip. The glass fiber, anti-slip handle offers a comfortable grip while the Liner lock secures your blade in an open position during use. Once done, you can unlock the blade with a one-finger release. The compact and lightweight ultra-bright tactical LED flashlight has a black aluminum body with a molded, non-slip handle. At only 4" in length, the 0.5 watt LED tactical flashlight becomes portable with its detachable lanyard.
Specifications for Campco Emergency Rescue Combo 3.25in Folding Knife and Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | Campco |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Rescue |
| Overall Length: | 8 in |
| Included Accessories: | 1 Blade |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Color: | Black |
| Additional Features: | Aluminum, Push Button |
| Weight: | 8.5 oz |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Campco Emergency Rescue Combo 3.25in Folding Knife and Tactical Flashlight