Tap Tap to Zoom
Product Info for Campco Humvee Next-Gen Survival 7.5in Fixed Blade Knife w/Sharpener and Firestarter
The Campco Humvee Next-Gen Survival 7.5in Fixed Blade Knife w/Sharpener and Firestarter is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Campco Humvee Next-Gen Survival 7.5in Fixed Blade Knife w/Sharpener and Firestarter from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
12.5in (31.75cm) overall. 7.5in(19.05cm) black coated stainless blade. Black/Green textured rubber handle. Hammer strength back. Molded nylon belt sheath features integrated compass, fire starter, and whistle. Clam packed.
Specifications for Campco Humvee Next-Gen Survival 7.5in Fixed Blade Knife w/Sharpener and Firestarter:
| Manufacturer: | Campco |
| Blade Length: | 7.5 in |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | Rubber |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 5 in |
| Handle Finish: | Textured |
| Sheath Material: | Nylon |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Campco Humvee Next-Gen Survival Fixed Blade Knife w/Sharpener and Firestarter
- Black/Green textured rubber handle;
- Hammer strength back;
- Molded nylon belt sheath features integrated compass, fire starter, and whistle;
Package Contents:
- Campco Humvee Next-Gen Survival Fixed Blade Knife
- Nylon Sheath
- Whistle
- Fire Starte
- Compass
- Sharpener