Tap Tap to Zoom
Unfortunately Humminbird PiranhaMax 195c is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Humminbird PiranhaMax 195c is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Humminbird PiranhaMax 195c from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The PiranhaMAX 195c features a 256 color 320V X 240H, 3.5" display with 1600 watts PTP power output with Dual Frequency sonar. The design also allows drop-in replacement for competitive in-dash models.
| Display Size: | 3.5" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 320V x 240H |
| Display Type: | Color TFT |
| Display Colors/Grayscale: | 256 Colors |
| Dual Beam Sonar Coverage: | 200 kHz / 20°@ -10db; 455 kHz / 16°@ -10db |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 200 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 1600 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Built into Transducer |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Tilt and Swivel |
| Unit Size: | 3-7/8" W x 6-1/2" H x 3-1/2" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-28-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |