Tap Tap to Zoom
Unfortunately Humminbird Piranhamax 175 Fishfinder/Trackplotter is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Humminbird Piranhamax 175 Fishfinder/Trackplotter is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Humminbird Piranhamax 175 Fishfinder/Trackplotter from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Humminbird PiranhaMAX 175 features a 16 level grayscale 240V X 160H, 4" display with 1600 watts PTP power output with Dual Frequency sonar. The design also allows drop-in replacement for competitive in-dash models.
| Display Size: | 4.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 240V x 160H |
| Display Type: | FSTN LCD |
| Display Colors/Grayscale: | 16 Level Grayscale |
| Dual Beam Sonar Coverage: | 455 kHz / 16° @ -10db; 200 kHz / 28° @ -10db |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 200 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 1600 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Built into Transducer |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Tilt |
| Unit Size: | 3-7/8" W x 6-1/2" H x 3-1/2" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-28-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |