Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Humminbird PiranhaMax 165 Fishfinder/Trackplotter is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Humminbird PiranhaMax 165 Fishfinder/Trackplotter
The Humminbird PiranhaMax 165 Fishfinder/Trackplotter is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Humminbird PiranhaMax 165 Fishfinder/Trackplotter from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Humminbird PiranhaMax 165 features a 8 level grayscale 240V X 160H, 4" display with 800 watts PTP power output with Single Beam sonar. The design also allows drop-in replacement for competitive in-dash models.
Specifications for Humminbird PiranhaMax 165 Fishfinder:
| Display Size: | 4.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 240V x 160H |
| Display Type: | FSTN LCD |
| Display Colors/Grayscale: | 8 Level Grayscale |
| Single Beam Sonar Coverage: | 200 kHz / 28° @ -10db |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 100 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 800 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Tilt |
| Unit Size: | 3-7/8" W x 6-1/2" H x 3-1/2" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-28-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
Features of Humminbird PiranhaMax 165 Fishfinder/Trackplotter:
- Temperature Sensor
Package Contents:
- Humminbird PiranhaMax 165 Fishfinder/Trackplotter