Tap Tap to Zoom
Unfortunately Humminbird PiranhaMax 153 is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Humminbird PiranhaMax 153 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Humminbird PiranhaMax 153 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Humminbird PiranhaMax 153 features a 4 level grayscale 160V X 128H, 4" display with 800 watts PTP power output with Dual Frequency sonar. The design also allows drop-in replacement for competitive in-dash models.
| Display Size: | 4.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 160V x 128H |
| Display Type: | FSTN LCD |
| Display Colors/Grayscale: | 4 Level Grayscale |
| Dual Beam Sonar Coverage: | 83 kHz / 60° @ -10db; 200 kHz / 20° @ -10db |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 100 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 800 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Tilt |
| Unit Size: | 4-3/8" W x 6-1/8" H x 3-1/4" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-20-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |