Tap Tap to Zoom
Humminbird HELIX 7 CHIRP GPS G2 410290-1 has been discontinued by Humminbird and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Humminbird HELIX 7 CHIRP GPS G2 410290-1 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Humminbird HELIX 7 CHIRP GPS G2 410290-1 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The HELIX 7 CHIRP GPS G2 with the user interface and operating system, features ?a brilliant 800H x 480V, 7" 256 color display with backlight. CHIRP DualBeam PLUS sonar with 4000 watts PTP power output, Precision Internal GPS Chartplotting with built-in UniMap cartography with a micro SD card slot for optional maps or for saving waypoints. Maximize your angling experience with the Humminbird HELIX 7 CHIRP GPS G2 fishfinder system.
CHIRP Frequencies (Out of Box Transducer), Maximum Depth: 1500'
83 kHz: 75-95 kHz
200 kHz: 175-225 kHz
CHIRP Frequencies (Optional Purchase Transducer), Maximum Depth: 2500'
Low: 28-75 kHz
Med: 75-155 kHz
High: 130-250 kHz
83/200: 75-155/130-250
50/200: 28-75/130-250
| Display Size - Diagonal: | 7" |
| Display Pixel Matrix: | 800H X 480V |
| Display Type: | Color TFT |
| Display Colors Grayscale: | 16-bit |
| Sonar Standard: | CHIRP/DualBeam PLUS |
| Standard Sonar Coverage: | 20? & 60? @ -10db |
| Standard Sonar Frequency: | 200/83 kHz |
| Sonar Optional: | 50/200 kHz |
| Target Separation: | 2.5" |
| Power Output RMS: | 1000 Watts* |
| Power Output Peak to Peak: | 8000 Watts* |
| Depth Capability: | 2500' |
| Temperature: | Built In Transducer |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | LED |
| Unit Size - Gimbal Mount: | 10.54"W x 5.44"H x 1.13"D |
| Mount A Type: | Gimbal Mount |
| Unit Size - Indash Mount: | 10.54"W x 5.80"H x 3.68"D |
| Mount B Unit Size2: | Optional In-Dash |
| Mounting Options: | Gimbal or Optional In-Dash |
| Transducer Standard: | XNT 9 20 T |
| Transducer Mounting: | Transom |