Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Humminbird 998c HD SI Combo Marine GPS Navigator has been discontinued by Humminbird and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Humminbird 998c HD SI Combo Marine GPS Navigator
The Humminbird 998c HD SI Combo Marine GPS Navigator is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Humminbird 998c HD SI Combo Marine GPS Navigator from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Humminbird 998c HD SI Combo features a super bright LED backlit LCD 8" display. This wide screen 480V x 800H, 16:9 Color provides bright, crystal-clear images for easy viewing in harsh sunlight. The HD Side Imaging® / Down Imaging® sonar with DualBeam PLUS™ and SwitchFire™ has 8000 watts PTP power output, GPS Chartplotting with built-in ContourXD™ map and Advanced Fishing System capabilities. Includes a unit cover, dual card reader and Instant Access Preset Buttons.
Specifications for Humminbird 998c HD SI Combo External GPS Combo - Side Imaging:
| Display Size: | 8.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 480V x 800H |
| Display Type: | 16 |
| Display Colors/Grayscale: | 65,000 Colors |
| DualBeam PLUS Sonar Coverage: | 200 kHz / 20° @ -10db; 83 kHz / 60° @ -10db |
| HD Side Imaging & Down Imaging Sonar Coverage: | 455 kHz / (2) 86° @ -10db; 800 kHz / (2) 55° @ -10db |
| Sonar Optional: | QuadraBeam PLUS |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 1000 Watts (RMS)* |
| Power Output (Peak to Peak): | 8000 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Gimbal |
| Unit Size: | 11" W x 6" H x 4" D |
| Mount: | In-dash |
| Unit Size: | 11" W x 6" H x 2" D |
| Transducer - Standard: | XHS-9-HDSI-180-T |
| Transducer Mounting: | Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Power Draw, Lights off: | 780mA |
Features of Humminbird 998c HD SI Combo Marine GPS & Sonar:
- ADVANCED SONAR FEATURES
- Switchfire Sonar
- Screen Snap Shot to Memory Card
- Sonar Recording
- Split Screen Zoom
- Split Screen Bottom Lock
- Wide Narrow Cone Split Screen
- Instant Image Update
- Freeze Frame with the ability to Mark Structure on Side Imaging
- Selective Fish ID+
- Real Time Sonar RTS Window
- Sonar Echo Enhancement
- TrueArch Technology
- USER-FRIENDLY TECHNOLOGY
- 3D Chart View
- Large Digits View
- Custom View Selections
- Custom Digital Readout Selection
- Selectable Display Colors
- Selectable Background Colors
- View Preset Keys
- Temperature Graph
- Temperature Alarm
- Triplog
- X-Pressâ„¢ Menu System
Package Contents:
- Humminbird 998c HD SI Combo Marine GPS Navigator, 8", 65536 Colors (16-bit), Sonar Detector 4087201