Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Humminbird 858c DI Combo Fishfinder is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Humminbird 858c DI Combo Fishfinder
The Humminbird 858c DI Combo Fishfinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Humminbird 858c DI Combo Fishfinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Humminbird 858c DI Combo Fishfinder features Down Imaging to reveal cover and structure detail below your boat on a brilliant color, wide-screen 480V x 800H 7" display with CCFL backlight. The Humminbird 858cDI External GPS Combo Fishfinder includes SwitchFire down looking sonar, and chartplotting with LakeMaster and Navionics Platinum compatibility. DualBeam PLUS sonar with 4000 Watts PTP power output, GPS Chartplotting with built-in ContourXD map, and advanced Fishing System capabilities. Maximize your angling experience with the Humminbird 858c DI Combo Fishfinder System.
Specifications for Humminbird 1158c External GPS Combo Fishfinder:
| Display Size: | 7" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 480V x 800H |
| Display Type: | 16 |
| Display Colors/Grayscale: | 65,000 Colors |
| Down Imaging: | |
| Sonar Coverage: | |
| 455 kHz / 75° @ -10db: | |
| 800 kHz / 45° @ -10db: | |
| Dual Beam PLUS: | |
| Sonar Coverage: | |
| 200 kHz / 25° @ -10db: | |
| 455 kHz / 16° @ -10db: | |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 500 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 4000 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | In-dash |
| Unit Size: | 11" W x 6" H x 2" D |
| Mount: | Gimbal |
| Unit Size: | 11" W x 6" H x 4" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-DI-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Power Draw: | Lights off |
Features of Humminbird 1158c Combo Fishfinder & GPS:
- ADVANCED SONAR FEATURES:
- Switchfire Sonar
- Screen Snap Shot to Memory Card
- Sonar Recording
- Split Screen Zoom
- Split Screen Bottom Lock
- Wide Narrow Cone Split Screen
- Instant Image Update
- Freeze Frame with the ability to Mark Structure on Sonar
- Selective Fish ID+
- Real Time Sonar RTS Window
- Sonar Echo Enhancement
- TrueArch Technology
- USER-FRIENDLY TECHNOLOGY:
- 3D Chart View
- Large Digits View
- Custom View Selections
- Custom Digital Readout Selection
- Selectable Display Colors
- Selectable Background Colors
- View Preset Keys
- Temperature Graph
- Temperature Alarm
- Triplog
- X-Press Menu System
Package Contents:
- Humminbird 858cDI External GPS Combo Fishfinder System 4082401