Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Humminbird 587ci HD Fishfinder is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Humminbird 587ci HD Fishfinder
The Humminbird 587ci HD Fishfinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Humminbird 587ci HD Fishfinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The 587ci HD Combo features , brilliant, color 640V x 480H 4.5" display. Dual Beam PLUS SONAR with 2400 Watts PtP power output, 50 Channel internal GPS Chartplotting with built-in UniMap cartography, a card slot for maps and saving waypoints and a Tilt & Swivel Quick Disconnect Mounting System. The new design also allows drop-in replacement capability for competitive in-dash models. Maximize your angling experience with the Humminbird 587ci HD fishfinder GPS system.
Specifications for Humminbird 587ci Fish Finder:
| Display Size: | 4.5" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 640V x 480H |
| Display Type: | 256 Color TFT |
| Display Colors/Grayscale: | 256 Colors |
| DualBeam PLUS Sonar Coverage: |
|
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 300 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 2400 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Quick Disconnect |
| Unit Size: | 6.9" W x 7.5" H x 4.5" D |
| Mount: | Optional In-dash |
| Unit Size: | 6.9" W x 5.4" H x 1.25" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-20-T |
| Transducer Mounting: | Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Current Draw: | 615 mA |
Features of Hummingbird Fish Finder 587ci HD Combo:
- Freeze Frame with ability to Mark Structure on Sonar
- Real Time Sonar RTS Window
- Selective Fish ID
- Sonar Echo Enhancement
- Split Screen Zoom
- Custom Digital Readout Selection
- Custom View Selections
- Large Digits View
- Quick Disconnect Mounting System
- Selectable Background Color
- Triplog
- X Press Menu System
Package Contents:
- Humminbird Fishfinder 587ci Fishfinder