Tap Tap to Zoom
Unfortunately Humminbird 581i HD DI Combo Marine GPS Navigator is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Humminbird 581i HD DI Combo Marine GPS Navigator is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Humminbird 581i HD DI Combo Marine GPS Navigator from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Humminbird 581I HD DI Combo
| Display Size: | 5.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 640V x 320H |
| Display Type: | FSTN LCD |
| Display Colors/Grayscale: | 16 Level Grayscale |
| Down Imaging Sonar Coverage; 455 kHz / 75° @ -10db; 800 kHz / 45° @ -10db: | |
| Dual Beam PLUS Sonar Coverage: | 200 kHz / 28° @ -10db; 455 kHz / 16° @ -10db |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 500 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 4000 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Quick Disconnect |
| Unit Size: | 7.25" H x 7" W x 4" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-DI-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Power Draw: | Lights off |