Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Humminbird 561 DI Down Imaging Fishfinder is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Humminbird 561 DI Down Imaging Fishfinder
The Humminbird 561 DI Down Imaging Fishfinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Humminbird 561 DI Down Imaging Fishfinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Humminbird 561 DI Fishfinder w/ Down Imaging:
| Display Size: | 5.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 320V x 320H |
| Display Type: | FSTN LCD |
| Display Colors/Grayscale: | 12 Level Grayscale |
| Down Imaging: | |
| Sonar Coverage: | |
| 455 kHz / 75° @ -10db: | |
| 800 kHz / 45° @ -10db: | |
| Dual Beam PLUS: | |
| Sonar Coverage: | |
| 200 kHz / 28° @ -10db: | |
| 455 kHz / 16° @ -10db: | |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 500 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 4000 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Built in transducer |
| Speed: | Capable |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Quick Disconnect |
| Unit Size: | 7.25" H x 7" W x 4" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-DI-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Power Draw: | Lights off |
Features of Humminbird 561 DI Sonar Only Fishfinder w/ 5" Diagonal Screen:
- ADVANCED SONAR FEATURES:
- Switchfire Sonar
- Split Screen Zoom
- Selective Fish ID+
- Real Time Sonar RTS Window
- Sonar Echo Enhancement
- TrueArch Technology
- USER-FRIENDLY TECHNOLOGY:
- Custom View Selections
- Custom Digital Readout Selection
- Triplog - Optional
- X-Press Menu System
Package Contents:
- Humminbird 561 DI Sonar Only Fishfinder w/ Down Imaging 4089801