Tap Tap to Zoom
Unfortunately Humminbird 500 Series 570 Portable Dual Beam Fish Finder is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Humminbird 500 Series 570 Portable Dual Beam Fish Finder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Humminbird 500 Series 570 Portable Dual Beam Fish Finder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The 570 Portable features an ultra high resolution 16 level grayscale 640V x 320H 5" display and Dual Beam sonar with 2000 Watts PTP power output. Includes a soft side portable case, gel-cell battery and charger (not included with Metric/International versions of this product).
| Screen Size: | 5" |
| Display Screen Type: | FSTN LCD |
| Display Color: | 16 Colors (4-bit) |
| Input Voltage: | 12 V DC |
| Maximum Peak Output Power: | 2 kW |
| Height: | 7.0" |
| Width: | 7.0" |
| Depth: | 4.0" |
| Limited Warranty: | 1 Year |