Tap Tap to Zoom
Unfortunately Humminbird 1158c Combo Fishfinder is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Humminbird 1158c Combo Fishfinder is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Humminbird 1158c Combo Fishfinder from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Humminbird 1158c Combo Fishfinder features a huge 10.4" display with LED backlight, DualBeam PLUS sonar with up to 8000 Watts PTP power output, GPS Chartplotting with built-in ContourXD maps, and advanced Fishing System capabilities. The Humminbird 1158c External GPS Combo Fishfinder includes unit cover and in-dash mounting kit. Maximize your angling experience with the Humminbird 1158c Combo Fishfinder System.
| Display Size: | 10.4" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 600V x 800H |
| Display Type: | 4 |
| Display Colors/Grayscale: | 65,000 Colors |
| DualBeam PLUS: | |
| Sonar Coverage: | |
| 200 kHz / 20° @ -10db: | |
| 83 kHz / 60° @ -10db: | |
| Sonar Optional: | QuadraBeam PLUS |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 1000 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 8000 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | In-dash |
| Unit Size: | 13.1" W x 9 .3" H x 2.9" D |
| Mount: | Gimbal |
| Unit Size: | 13.1" W x 8.8" H x 2.9" D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-20-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Power Draw: | Lights off |