Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Human Touch Whole Body Robotic Massage Chairs HT-3300 is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Massage Chairs yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Human Touch Whole Body Robotic Massage Chairs HT-3300
The Human Touch Whole Body Robotic Massage Chairs HT-3300 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Human Touch Whole Body Robotic Massage Chairs HT-3300 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Human Touch HT-3300 WholeBody Robotic Massage Chair is a highly customizable massage chair, made to melt away life's stresses in minutes. Based around the patented Human Touch Technology, the WholeBody Massaging Chair uses the Human Touch Robotic Massage design, with its unique robotic rollers and patented custom engineering, to deliver stress relief that is based on the techniques used by professional massage therapists. A back massage from a Human Touch massage chair feels amazingly similar to a live massage. The HT3300 WholeBody Chair features a foot and calf massager designed to revive tired leg muscles by restoring oxygen-rich blood to the calves and feet.
The Human Touch HT-3300 Chair lets you take your pick from three different massage programs, each lasting fifteen minutes. Choose to massage your entire back, your neck and shoulders, or your lower back. Each program can be combined with the foot & calf massager as well, for additional soothing muscle relief. More than just a massager, the Human Touch WholeBody Massage Recliner Chair is also designed to look great in any room, with leather-like PU upholstery and solid oak armrests. The power reclining feature lets you lay back and relax.
- Available models of Human Touch WholeBody Robotic Massage Chair:
- 100-3300-001: Human Touch Robotic Black Massage Chair - Black PU upholstery (Synthetic Leather)
- 100-3300-002: Human Touch Robotic Massage Chair - Espresso PU upholstery (Synthetic Leather)
Sit. Relax. Feel great. That's all you have to do with a Human Touch massage chair. Human Touch delivers muscle-relaxing stress relief with their line of comfortable, high-tech massage chairs. We carry a full line of Human Touch massagers and stress relieving massage chairs, sure to melt your worries away! No worries with your purchase, either - every Human Touch chair carries the full manufacturer's warranty. And like always, we offer our own guarantee of 100% satisfaction with your purchase.
Specifications for Human Touch WholeBody Massager Chair:
| Upright Dimensions: | 44"L X 28"W X 45"H |
| Reclined Dimensions: | 68"L X 28"W X 28"H |
| Weight: | 140 lbs |
| Seat Width: | 20" |
| Distance to Wall: | 14" |
| Recline Angle: | 120-170 Degrees |
| Massage Range: | 27", Height Control |
| Chair Recline Operation: | Power |
| Otto Recline Operation: | Manual |
| Auto Shut-Off: | 15 minutes |
| Included Warranty: | 5 Year Limited |
| Shipping Box Size: | 45"L X 31"W X 31"H |
Features of Human Touch Whole Body Massaging Chair:
- Power recline
- Solid oak armrests
- Built-in calf and foot massager
- 3 pre-programmed massage programs
- 4 professional massage techniques
- 15-minute auto-shut off
Package Contents:
- Human Touch WholeBody Robotic Massage Chair HT-3300
- Wired remote control