Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Human Touch Massage Chair HT-5005 - Ivory is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Massage Chairs yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Human Touch Massage Chair HT-5005 - Ivory
The Human Touch Massage Chair HT-5005 - Ivory is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Human Touch Massage Chair HT-5005 - Ivory from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Human Touch HT-5005 Massage Chair features an elegant design and a great set of massaging techniques to pamper your back. The Human Touch HT-5005 Recliner Chair features the high-tech full-back therapeutic massage that Human Touch massage chairs are known for. This Human Touch uses patented Human Touch Robotic Massage technology to duplicate the feeling of a live massage therapist's hands at work on your back muscles, with four different massage techniques. The Human Touch Massage Chair HT5005 goes a step further, with a built-in calf-and-foot massager that flips to double as a standard foot rest. Enjoy a penetrating neck massage, a lower back massage, and more.
Human Touch robotic massage chairs don't just feel great; they look great, too, with synthetic leather-like PU upholstery, and sophisticated styling that looks great in any room. The massaging chair is a recliner chair with power recline operation. The Human Touch HT-5005 Chair is available in Ivory leather-like PU synethic leather finish.
Sit. Relax. Feel great. Life isn't always this easy, but it can be when you're relaxing with a Human Touch massage chair. Human Touch delivers muscle-relaxing stress relief with their line of comfortable, high-tech massage chairs. We carry a full line of robotic Human Touch massage chairs and stress relieving massaging chairs, sure to melt your worries away! No worries with your purchase, either - every Human Touch chair carries the full manufacturer's warranty. And like always, we offer our own guarantee of 100% satisfaction with your purchase.
Specifications for Human Touch HT-5005 Massager Chair:
| Upright Size: | 41.50"L X 30"W X 48.25"H |
| Reclined Size: | 71.25"L X 28.75"H |
| Seat Width: | 20" |
| Distance to Wall: | 19.75" |
| Weight: | 100.5 lbs |
| Recline Operation: | Power |
| Recline Angle: | 113-160 Degrees |
| Massage Range: | 26.50" |
| Massage Robot: | 2 motor, Quad Roller |
| Range Control: | Full, Upper, Lower |
| Limited Warranty: | 5 Years |
| Shipping Box Size: | 45"L X 30"W X 31"H |
Features of Human Touch HT-5005 Robotic Massage Chair:
- 4 massaging techniques (rolling, kneading, percussion, kneading + percussion)
- 3 standard massage programs - sore muscle relief, stress therapy, back wellness)
- Foot and calf massager; flips to function as foot rest
Package Contents:
- Human Touch Robotic Massage Chair HT5005
- Remote control