Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010 is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Massagers yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010
The Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Human Touch iJoy Balance Board iJoy-010 will transform your workout routine! The Human Touch iJoy Board brings the excitement of board sports and balance fitness right into your living room. This fitness balance board gives you a unique and challenging balance transfer workout. This Human Touch innovation puts you through a balance exercise routine that works your hips, legs, abs, lumbar muscles, and obliques. Four 15-minute balancing board workout options include slow, medium, and fast. The fourth option lets the iJoy balance board trainer randomly switch between all three speeds for the ultimate balance board workout!
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
Just a little of a Human Touch massager can go a long way toward wellness and stress relief. Human Touch puts muscle-building exercise and muscle-relaxing stress relief at your fingertips with their lines of Massagers and comfortable, high-tech robotic massage chairs. We carry a full line of Human Touch recliner chairs, handheld back massagers and stress relieving massager chairs, sure to melt your worries away! No worries with your purchase, either - every Human Touch massaging chair carries the full manufacturer's warranty. And like always, we offer our own guarantee of 100% satisfaction with your purchase.
Specifications for Human Touch iJoy Board iJoy-010:
| Board Length: | 30" |
| Board Width: | 14.5" |
| Board Height: | 9.75" |
| Board Weight: | 44 lbs |
| Power Consumption: | 90 Watts |
| Target Muscles: | Hips, Abs, Lumbar and Obliques |
| Maximum User Weight: | 249 Lbs. |
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Shipping Box Dimensions: | 33"L X 17.00"W X 11.00"H |
Features of HumanTouch i-Joy Balance Board 010:
- 3-speed workout
- Wireless remote
- Automatic pre-programs
- On-board display panel
- Increases core balance skill and agility; practice snowboarding, skating, surfing skills at home
Package Contents:
- HumanTouch iJoy Board iJoy-010-100-001



