Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Human Touch i-Joy 2310 Robotic Massage Chairs has been discontinued by Human Touch and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Massage Chairs yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Human Touch i-Joy 2310 Robotic Massage Chairs
The Human Touch i-Joy 2310 Robotic Massage Chairs is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Human Touch i-Joy 2310 Robotic Massage Chairs from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Human Touch iJoy-2310 Robotic Massage Chair sports sleek modern lines that are a match for any contemporary decor, but great looks are just the start. This Human Touch massage chair delivers a soothing therapeutic massage through your choice of three 15-minute massage programs. The Human Touch iJoy Chair is built around Human Touch Technology, with a robotic quad-roller system that moves in three dimensions to adapt to the contours of your back. Human Touch builds four different back massage techniques into the massage chair, each made to emulate the technique of professional massage therapists. The Human Touch iJoy is also a recliner chair, leaning back to 170 degrees. Lean back for a soothing full-body stretch or full-body massage. Kick back and let this elegant massager chair wash your worries away.
- Available models of Human Touch Robotic iJoy 2310 Reclining Massage Chair:
- 100-2310-001: Human Touch iJoy-2310 Black Massage Chair
- 100-2310-002: Human Touch iJoy 2310 Espresso Massage Chair
Comfort. Rest. Relaxation. We all need it - the Human Touch massage chair delivers it. Human Touch melts your stress away with their line of comfortable, high-tech massage chairs. We carry a full line of robotic Human Touch massage chairs and stress relieving massaging chairs, sure to melt your worries away! No worries with your purchase, either - every Human Touch chair carries the full manufacturer's warranty. And like always, we offer our own guarantee of 100% satisfaction with your purchase.
Specifications for Human Touch iJoy 2310 Robotic Massage Chair:
| Upright Chair Dimensions: | 39"L X 28"W X 35"H |
| Reclined Chair Dimensions: | 48" L X 26" H |
| Distance to Wall: | 16" |
| Weight: | 57 lbs |
| Recline Operation: | Manual |
| Auto Timer Shut-Off: | 15 minutes |
| Massage Robot: | 2 motor, Quad Roller |
| Range Control: | Full, Upper, Lower and Manual |
| Limited Warranty: | 3 Year |
| Shipping Box Dimensions: | 35"L X 30"W X 24"H |
Features of Human Touch 2310 iJoy Massaging Chair:
- 3 massage programs (neck & shoulders, lower back, full back)
- 4 massage techniques (rolling, kneading, percussion, compression)
- Reclining chair
- Full-body stretch
Package Contents:
- Human Touch iJoy 2310 Robotic Massage Chair