Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Human Touch HT-103 Robotic Massage Chair in Cashew Leather-Like PVC is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Massage Chairs yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Human Touch HT-103 Robotic Massage Chair in Cashew Leather-Like PVC
The Human Touch HT-103 Robotic Massage Chair in Cashew Leather-Like PVC is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Human Touch HT-103 Robotic Massage Chair in Cashew Leather-Like PVC from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Human Touch HT-103 Massage Chair in Cashew offers a slender profile and total comfort! This robotic massage chair from Human Touch uses four different massaging techniques, based on the methods of pro massage therapists, to administer the complete relaxation of a therapeutic massage. The Human Touch HT103 Chair features 3 pre-loaded massage programs to provide targeted relief to your lower back, neck and shoulders, or your entire back; each massage program uses patented Human Touch Technology with a curved track that follows the spine's features in three dimensions. Ease the Human Touch massage chair back with the power recline feature. The reclining massage chair includes a folding foot rest that flips to reveal a calf and foot massager. Add the lower leg massager to the Human Touch programs for full-body relaxation. A wired remote control gives you total control of the functions of the Human Touch HT-103 Recliner Chair. Like all Human Touch chairs, the HT-103 Massage Chair is made to look great in addition to feeling great; the Massage Chairs comes finished in leather-like PU synthetic leather, and features handsome contemporary styling that makes it at home in any room. This Human Touch HT Signature Chair is available in Cashew.
Have a seat. Feel great. Life doesn't come with many offers like that, but with a Human Touch massage chair you'll have that choice any time you want. Human Touch delivers muscle-relaxing stress relief with their line of comfortable, high-tech massage chairs. We carry a full line of robotic Human Touch massage chairs and stress relieving massager chairs, sure to melt your worries away! No worries with your purchase, either - every Human Touch chair carries the full manufacturer's warranty. And like always, we offer our own guarantee of 100% satisfaction with your purchase.
Specifications for Human Touch HT-103 Chair with Foot Massager:
| Upright Chair Dimensions: | 44.00"L X 28.00"W X 45.00"H |
| Reclined Chair Dimensions: | 68.00"L X 28.00"H |
| Weight: | 138 lbs |
| Seat Width: | 20" |
| Distance to Wall: | 13.50" |
| Recline Angle: | 120-170 Degrees |
| Massage Range: | 27", Height Control |
| Chair Recline Operation: | Power |
| Otto Recline Operation: | Manual |
| Auto Shut-Off: | 15 minutes |
| Warranty: | 5 Year Limited |
| Shipping Box Dimensions: | 46.50"L X 30.50"W X 29.50"H |
Features of Human Touch HT Signature Chair - HT-103 Massage Chair:
- 3 invigorating massage programs - Neck & Shoulders, Lower Back, Refresh Entire Back
- 4 professional massage techniques - Rolling, Kneading, Compression, Percussion
- Foot and calf massager - massages calves in an upward, rolling motion. Flips to become standard foot rest.
- Power recline
- Curve track follows the contours of the spine
Package Contents:
- Human Touch HT-103 Massage Chair in Cashew
- Remote control