Tap Tap to Zoom
- Color:
- Forest Green
- Bag Size:
- Regular
- Zipper Type:
- YKK
Code: 61O-SI-RSB2F-FATBOY-250
MPN: Fatboy 250
UPC: 798304328295
Product Info for Hotcore Fatboy 250 Rectangular Sleeping Bag
The Hotcore Fatboy 250 Rectangular Sleeping Bag is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Hotcore Fatboy 250 Rectangular Sleeping Bag from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Fatboy 250 is huge! It has all the extra room you need for 3 and 4 season camping. And compared to other sleeping bags of the same size and temperature rating, this Fatboy is still the leader in compact/ lightweight.
Specifications for Hotcore Fatboy 250 Rectangular Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Hotcore |
| Color: | Forest Green |
| Bag Size: | Regular |
| Bag Shape: | Rectangle |
| Zipper Type: | YKK |
| Lining Material: | Brushed Polyester |
| Insulation: | Polyester |
| Shoulder Girth: | 84 in |
| Foot Girth: | 84 in |
| Weight: | 4.5 lb |
| Application: | Sleeping |
| Fabric/Material: | Polyester Ripstop |
| Length: | 93 in |
| Width: | 42 in |
Features of Hotcore Fatboy 250 Rectangular Sleeping Bag
- Insulated banana hood for added comfort and warmth
- Suresoft brushed polyester lining is warm and comfortable
- Drawcord at shoulder use it to trap heat in and keep the cold out
- Oversize 2-way nylon coil zipper allows for venting at foot; hi visibility fabric zipper pull
- Anti-snag zipper tape, and insulated draft tube behind zipper
- 4 fabric loops allow for attached cord to hold sleeping pad in place
- Compression carry bag with 2 YKK quick release buckles and oversize straps
Package Contents:
- Hotcore Fatboy 250 Rectangular Sleeping Bag