Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 24 in
- Blade Material:
- SK5 Steel
- Size:
- One Size
- Handle Length:
- 5.5 in
- Width:
- 8.75 in
- Length:
- 24 in
- Color:
- Black/Green
Code: 21I-S9-TIP234-1112251
MPN: 1112251
UPC: 661120079644
Product Info for Hooyman Bow Saw
The Hooyman Bow Saw is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Hooyman Bow Saw from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hooyman is expanding the line of products into tools built for every aspect of land management. Each tool is designed with purpose to deliver the best performance for the task at hand. Hooyman tools are designed to be the strongest on the market with a modern aesthetic design with shelf appeal. Featuring the non-slip H-GRIP handle to deliver the most comfortable and secure grip on the market, these tools are truly unique.
Specifications for Hooyman Bow Saw:
| Manufacturer: | Hooyman |
| Blade Length: | 24 in |
| Blade Material: | SK5 Steel |
| Size: | One Size |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Width: | 8.75 in |
| Length: | 24 in |
| Color: | Black/Green |
Features of Hooyman Bow Saw
- No-Slip H-Grip
- SK5 Steel Blade
- Comfort Tension Knob
Package Contents:
- Hooyman Bow Saw