Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot, 32 MOA Circle
- Illumination Color:
- Green
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 28Y-RD-RNGR-RONIN-HE507COMP-GR
MPN: RONIN-HE507COMP-GR
UPC: 810047073192
Product Info for Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight
The Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Introducing the Holosun RONIN 507COMP, a compact yet powerful optic designed for everyday carry, competition, and tactical applications. Engineered with precision, this sight features Holosun’s Multi-Reticle System (MRS) that allows users to select from multiple reticle options for optimal targeting in diverse environments. The Ronin 507COMP combines a crisp 2 MOA dot with a 32 MOA circle, offering versatility for both precision aiming and rapid target acquisition.
Ideal for competition and duty performance, the Holosun Ronin 507COMP sets a new standard in handgun optic performance, providing shooters with enhanced visibility due to the implementation of an above-average size window.
Ronin models from Holosun are a collaboration with Tu Lam of Ronin Tactics.
Specifications for Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.87 - 1.1 in |
| Reticle: | 2 MOA Dot, 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR1632, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 1.8 in |
| Weight: | 1.7 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight
- Competition Reticle System
- Up to 50,000 Hours Battery Life (Setting 6)
- 8 Brightness Setting: 6 DL & 2 NV Compatible
- Super Large Window
- Convenient Tray Battery Compartment
- Parallax-free & Unlimited Eye Relief
Package Contents:
- Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight
- T10 L Key
- User Manual
- CR1632 Battery
- Lens Cloth