Tap Tap to Zoom
Product Info for Holosun EPS Enclosed Pistol Sight
The Holosun EPS Enclosed Pistol Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Holosun EPS Enclosed Pistol Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Holosun EPS Enclosed Pistol Sight is a compact, enclosed pistol sight that is designed for use on full-size pistols. These Red Dot Sights utilize 7075 T6 aluminum housings to be as durable as they are lightweight, helping prevent fatigue during long shooting sessions. Additionally, the Holosun EPS Enclosed Pistol Sight has a low deck height, so you can use it with standard-height iron sights on many pistol models.
Specifications for Holosun EPS Enclosed Pistol Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodize |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.63 - 0.91 in |
| Illumination Type: | LED |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Type: | CR1620 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 70 Celsius |
| Weather Resistance: | Dustproof, Waterproof |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 1.2 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 1.62 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMS |
Features of Holosun EPS Enclosed Pistol Sight:
- Up to 50,000 Hours Battery Life
- Parallax-free & Unlimited Eye Relief
- Aspherical Glass Lens with Zero Distortion
- Shake Awake Technology with Last Setting Recall
- IPX8 Certified Waterproof
- Holosun K series footprint
Package Contents:
- Holosun EPS Enclosed Pistol Sight
- 1 CR1620 Battery
- Multi Tool
- Lens Cloth
- User Manual