Tap Tap to Zoom
The Hogue EX-F01 Fixed Blade Knife w/ 5.5in Drop Point Blade & G-10 Handles is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Hogue EX-F01 Fixed Blade Knife w/ 5.5in Drop Point Blade & G-10 Handles from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Hogue EX-F01 Extreme Fixed Blade Knife is the ultimate field tool. This fixed knife is packed with features. With its thick tool steel blade and integrated crusher tip, the Hogue EX-F01 Knife is ready for all tasks, from the practical to the tactical. Additionally, the broad point in front of the false edge provides strength for the blade tip, and a large land for batonning. The weight of the Hogue EXF01 Knife provides ease of chopping and improved cutting.
The Hogue EXF01 Knife features 3D-sculpted scales that provide the user a comfortable grip while performing strenuous cutting activities. To complement the grip, the blade includes a serrated thumb ramp and finger detent in the frame. The Hogue EX-F01 Extreme Knife has an integrated hidden compartment in the frame which is accessed by using the supplied wrench.
Because a Hogue of this quality deserves a sheath of equal quality, Hogue provides a sheath with a hard insert, dual retention snaps, and multiple carry options. The knife sheath is MOLLE compatible and can accept a small pouch on the front.
| Blade length: | 5.5" |
| Blade thickness: | .25" |
| Length: | 10.5" |
| Weight: | 10.4 ounces |
| Blade Material: | A2 Tool Steel |
| Blade Hardness: | RC 57-59 |
| Blade Treatment: | Cryogenically Treated |
| Blade Coating: | KG 2400 Series GUN-KOTE |