Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
The Hogue Ballista I 3.5in Automatic Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 10% Off!![]()
Purchase your new Hogue Ballista I 3.5in Automatic Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hogue Automatics offer impressive speed and exceptional reliability. This Ballista I is another addition to Hogue's quality line of automatic folding knives. The Ballista's unique blade retention device allows for one-handed deployment and closure without placing the hand in the path of the blade. The manual safety locks the knife both open and closed to prevent misfiring. The knife comes complete with a reversible stainless steel, deep-carry pocket clip.
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Finish: | Hard Anodized |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Blade Thickness: | 0.15 in |
| Weight: | 4.2 oz |
| Country of Origin: | USA |