Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
The Hogue Counterstrike 3.35in Automatic Folding Knives is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to 29% Off!![]()
Purchase your new Hogue Counterstrike 3.35in Automatic Folding Knives from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.35 in |
| Overall Length: | 8.35 in |
| Blade Material: | CPM-20CV Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Handle Finish: | G10 |
| Handle Material: | 6061-T6 Anodized Aluminum |
| Blade Thickness: | 0.094 in |
| Lock Type: | Double Action Out The Front Automatic |
| Weight: | 2.9 lb |
| Closed Length: | 5 in |
| Country of Origin: | USA |